Book it!

KONTAKT

 
at-Sobótka
Słoneczna 5
55-050 Sobótka
Polska
atondel@gazeta.pl 
Telefon:
+48 501 436 685, +48 501 674 975
Na www.meteor-turystyka.pl (noclegi w Polsce) znajduje się wizytówka naszego apartamentu. 
 

NASZE PROMOCJE
Super oferta
Przekonaj się sam, że promocja jest niezwykle atrakcyjna.
Aktualne promocje
 
 
 
 
 
Apartamenty Słoneczny i pod Cedrem
Sobótka

 U podnóża Masywu Ślęży leży Sobótka, centrum administracyjne, kulturalne i turystyczne tego regionu. Miasto położone na wysokości 160 - 220 m npm., w odległości 34 km od Wrocławia jest najstarszą osadą targową na Śląsku. Historia miasta była od zawsze związana z niezwykłą górą Ślężą - dawniej Sobótką.
 Podstawowymi atutami Sobótki są pamiątki burzliwych dziejów, wspaniała bujna przyroda, piękno górskich krajobrazów, czyste powietrze oraz doskonałe położenie. Wszystko to sprawia, że od lat jest Sobótka turystycznym zapleczem dla Wrocławia. Dogodny układ komunikacyjny, położenie w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław - Kudowa Zdrój oraz Wrocław - Jelenia Góra sprawia, że odwiedzają Sobótkę również mieszkańcy innych regionów kraju, a także turyści z zagranicy (głównie Niemcy i Holendrzy).
 
 Pierwsza wzmianka potwierdzająca istnienie miasta pochodzi z 1148 roku, wymieniona jest tam miejscowość Sabath. W 1221 roku Henryk Brodaty nadał miastu niemieckie prawa miejskie, w ich średzkiej odmianie. W 1399  roku Cesarz czeski Wacław IV odnowił prawa miejskie. Rozwinął się handel i rzemiosło, rada miejska wydawać mogła ustawy regulujące sprawy wewnetrzne, a miasto mogło być otoczone murem obronnym. Z tego ostatniego przywileju miasto nigdy nie skorzystało. Powstał wówczas w Sobótce dom kupców, miejsce zawierania kontraktów, a wiek później zbudowano wagę miejską i kram solny. 
 
Nazwa Sobótka wywodzi się od odbywanych tutaj sobotnich targów. O targowym charakterze osady świadczy zblizony do elipsy kształt rynku - dawnego targowiska. 
Poprzez swoje burzliwe dzieje Sobótka była we władaniu zarówno książąt jak i zakonu augustianów, przynależała do Księstwa Wrocławskiego i Świdnickiego, do Korony Czeskiej i Cesarstwa Habsburgów, a od 1763 r. do Prus. Była wielokrotnie niszcząna przez wojny: husyckie, śląskie i II wojnę światową.
sleza-sobotka.net
Copyright ©2017 At-sobotka, Wszelkie prawa zastrzeżone.